Згідно існуючих оцінок, за останніх тридцять років вклад селекції в підвищення урожайності окремих сільськогосподарських культур складає 30-70%. Є всі підстави вважати, що роль цього фактору буде зростати і надалі, це цілком стосується й гречки.
За рахунок впровадження у виробництво нових сортів, урожайність культури зросла з 5-8 ц/га до 20-35ц/га.
В західному регіоні України селекцію гречки розпочато в 1950 році на Тернопільській селекційно-дослідній станції.
В 1956 році робота по покращенні цієї цінної круп'яної культури булла переведена в Науково-дослідний інститут землеробства і тваринництва західних областей України. З 1971 року продовжується в Кам’янець-Подільському сільськогосподарському інституті (з 2000 року Подільський державний аграрно-технічний універститет) де в 1972 році створена Науково-дослідна лабораторія гречки, а згодом в 1997 році Науково-дослідний інститут круп’яних культур. Тут і сьогодні продовжується вивчення особливостей гречки, її селекція, створюються, розмножуються та впроваджуються у виробництво нові сорти, удосконалюються елементи сортової агротехніки.
В останні роки селекція гречки в Кам’янець-Подільському перейшла на якісно новий етап розвитку: створена колекція мутантів і формується світовий генофонд гречки, всебічно використовується експериментальний мутагенез, поліплоїдія, гібридизація. Широкого розвитку знайшла розробка теоретичних питань щодо вивчення екологічної пластичності сортів, якості зерна та інше.